Prof. Dr. Zeki HOŞCOŞKUN

Lenfadenopati – LAP Nedir?

LENFADENOPATİ NEDİR?

LAM veya LAP bir kısaltmadır. Lenfadenomegali veya Lenfadenopati sözlerinin kısaltmalarıdır ve her ikisi de de lenf bezlerinin büyümüş olduğunu anlatmak için kullanılan ifadelerdir.

Lenf bezleri vücüdumuzda bulunan kolluk kuvvetlerinin karakolu gibidir. Vücüdumuzun kolluk kuvvetleri, bağışıklık (İmmun) sistemimizdir. Bu kolluk kuvvetleri vücuda yabancı olan herhangi bir cisim, madde, hücre ve benzeri oluşumları yakalarlar ve karakollara (lenf bezleri) getirip hapsederler. Bu yabancı oluşumlar karakoldan kaçmak için çaba gösterirler ve karakol da kaçırmamak için güçlenmek ister ve bunu sonucu karakol büyür. O zaman işte LAM veya LAP meydana gelmiştir. Şimdi bu büyümeler sonucu ya karakol yabancı unsurları yokeder veya yabancı unsurlar karakolu ele geçirir. Birinci durumda hastalık yayılması engellenmiş olur. Bu iyi bir durumdur ve LAM’ ların çoğunda bu durum vardır. Bunlara normal ya da fizyolojik LAM adı da verilir. İkinci durumda karakolu ele geçiren yabancı unsurlar buradan vücuda yayılmağa çalışırlar. LAM’ ların en sık sebebi enfeksiyon (iltihab) ve kanserdir.

Meme görüntüleme yöntemlerinde LAP görülebilirler. Bunlar ya meme içerisindedir, o zaman buna İntramammarian LAP denilir. Veya koltukaltında bulunurlar, o zaman görünteleme raporlarında “Aksiller LAP saptandı” şeklinde ifade edilirler. Görüntüleme yöntemlerinde bunların normal oldukları anlaşılı, o zaman bunlara fizyolojik LAP adı verilir; ya da kanserli oldukları da anlaşılır ve o zaman da metastatik LAP veya patolojik LAP ifadesi kullanılır.


Herhangi bir sorunuz varsa lütfen iletişim bölümünü kullanınız.